Mezuniyet İşlemleri

Duyurular

Mezuniyet İşlemleri

  •  17 Temmuz 2023 Pazartesi
  •  3364 Görüntüleme
  •  Yazdır

Mezuniyet İşlemleri

Mezuniyet ve ilişik kesme işlemleri (kütüphane, bölüm, danışman) öğrenci bilgi sistemi tarafından online yapılmakta olduğundan mezun adayı öğrencilerimizin bu aşamada herhangi bir işlem yapması gerekmemektedir.

Üniversitemiz kütüphanelerinden ödünç kitap almış olan mezun adayı öğrencilerimizin ellerindeki kitapları iade etmeleri gerekmektedir.

Mezuniyet işlemi tamamlanan öğrencilerimiz E-devlet sistemi üzerinden mezuniyet bilgilerine ulaşabilirler.

Mezun olan öğrencilerimizin diplomaları hazır olduğunda öğrenci bilgi sistemindeki e-posta adreslerine otomatik bilgilendirme mesajı iletilmektedir. Bu sebeple öğrenci bilgi sistemindeki iletişim bilgilerinin (telefon, e-posta) güncel olması gerekmektedir.


Diploma

Üniversitemizden mezun olan öğrencilerimiz, mezuniyetlerini takiben derhal hazırlanan diplomalarını şahsen başvurarak ve öğrenci kimlik kartlarını teslim ederek alabilirler.

Not: Öğrenciler diplomalarını şahsen veya noter vekaleti verdikleri kişiler aracılığı ile alabilirler. (noter vekaleti verilen kişiler vekalet belgesinin aslı, öğrenci kimlik kartı ile geçici mezuniyet belgesi alınmış ise belgenin aslını yanlarında getirmek zorundadır)

 

Kargo/Posta ile Diploma Talebi

  • Tokat il sınırları dışında ikamet eden mezunlarımız, ogr.gop.edu.tr web sayfamızdaki FORMLAR başlığı altında bulunan Kargo/Posta ile Diploma Talep Formu (İl dışı) formu doldurup imzaladıktan sonra Öğrenci Kimlik Kartı ve varsa geçici mezuniyet belgesi (eski mezunlar için) ile birlikte posta ile göndermeleri halinde diplomalarını adreslerine isteyebilirler.

Öğrenci kimlik kartı kayıp

  • Yerel bir gazeteye kayıp ilanı verilir
  • Strateji Geliştirme Daire Başkanlığına yeni kimlik kartı ücreti yatırılır
  • Gazete ilan dekontu ve yeni kimlik kartı ücreti dekontu ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat edilir

 

Diploma veya Geçici Mezuniyet kayıp

  • Geçici mezuniyet belgesini kaybeden öğrenciler yerel bir gazetede kayıp ilanı verdikten sonra yayımlanan ilan (veya dekont) ve bir dilekçe ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına (İlçelerde ilgili Öğrenci İşlerine) gelerek diplomalarını alabilirler.
  • Diplomasını kaybeden öğrenciler Ulusal bir gazetede kayıp ilanı verdikten sonra yayımlanan ilan ve bir dilekçe ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına (İlçelerde ilgili Öğrenci İşlerine) müracaat edilmesi halinde öğrencilere ikinci nüsha diploma hazırlanarak verilir. 


Tek Ders

Tek ders sınavı; mezun olabilmek için derse devam şartını yerine getirmiş, ancak başarısız olduğu tek dersi kalan öğrenciler için açılan sınavdır. Tek ders sınavında başarılı olabilmek için 60 almak gerekir. Stajını yapmadığı halde mezun olabilmek için tek dersi kalan öğrenciler tek ders sınavına girerler

Tek ders sınavının yapılacağı dönem sonu itibariyle; tüm dönemlere ait tüm derslerin devamını almış ve mezun olabilmek için başarısız olduğu tek bir dersi kalmış olan öğrenciler tek ders sınavına girebilirler.

Diğer yükseköğretim kurumlarının yaz okulunda ders almış olan ve mazuniyet için tek bir dersi kalmış öğrencilerimiz akademik takvimimizde belirtilen yaz okulu sonundaki tek ders sınavlarına girebilirler.

Tek ders sınavına girebilmek için öğrencilerimizin herhangi bir başvuru yapmaları gerekmemektedir. Tek ders sınavı sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur ve bu sınava girme hakkı olan öğrencilerin tek ders kayıtları otomatik olarak yapılır. Öğrencilerimiz tek ders sınavı döneminde öğrenci bilgi sisteminden ders kayıtlarını kontrol edebilir ve bölümlerince ilan edilen tek ders sınavı tarih ve saatinde sınava girerler.
http://ogr.gop.edu.tr Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı [Web Grubu], 2019© Tüm Hakları Saklıdır.